ظهیر حسن زاده ظهیر حسن زاده ۱۰ اردیبهشت , ۱۳۹۹ ۰ 2,684

مقدمه

مینیمالیسم به عنوان استایل و یا تکنیکی معرفی می‌شود که در آن سادگی، المان بسیار مهمی‌ست. در مینیمالیسم سعی بسیار زیادی روی این قضیه می‌شود که تا جای ممکن کامپوننت‌های اضافی را حذف کرده و تمام توجه کاربر را به موارد مهم و المان‌های پایه جذب کنیم. بنابراین شما نیاز دارید که فضای کافی را به نوشته‌ها، تصاویر، کامپوننت‌ها و موارد دیگری که وبسایت/اپلیکیشن شما روی آن‌ها تمرکز دارد، بدهید.

طراحی رابط کاربری مینیمال | minimal design
طراحی رابط کاربری مینیمال | minimal design

در این مطلب سعی داریم تا در ارتباط با ساخت رابط‌های کاربری مینیمال صحبت کنیم. اما توجه ویژه ما در این مطلب به نکاتی است که باعث بهینه بودن مینیمالیسم برای طراحان می‌شوند. 

۱. درخشش محتوا

بسیاری از اپلیکیشن‌های موبایل که قصد مینیمالیست بودن را دارند از الگوهای اولیه مینیمالیسم پیروی می‌کنند. برای مثال آن‌ها تصاویر اضافی و یا رنگ‌های متفاوت را در خود نگه نمی‌دارند. این موارد المان‌هایی هستند که تمرکز کاربر را روی محتوای اصلی برمی‌دارند. حذف کردن این موارد باعث می‌شود که کاربر بتواند روی کارکرد اصلی برنامه تمرکز داشته و محتوای آن را به خوبی متوجه شود.

درخشش محتوا
درخشش محتوا

۲. هر چه کمتر، بهتر

کم کردن المان‌های یک طراحی به معنای کم اهمیت‌تر شدن آن نیست. اگر در یک طراحی از المان‌های کمی استفاده می‌کنید باید اندازه و اهمیت آن‌ها را به جایی برسانید که توجه کاربری را به خود جلب کند. هدف فلسفه «هر چه کمتر، بهتر» نیز دقیقا همین است. در این فلسفه تلاش می‌شود که با استفاده از المان‌های طراحی کمتری بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشیم.

۳. تقویت ساختار موجود

فضاهای خالی (سفید) ستون فقرات یک طراحی مینیمالیستی به حساب می‌آیند. برای اینکه ساختار مناسبی را در اپلیکیشن خود به کاربر تحویل دهید می‌توانید از فضاهای خالی مختلف و اندازه‌های متفاوت برای المان‌ها استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا ساختار و روند سلسله‌ای مرتب و بهینه‌ای برای محتوا و کامپوننت‌های صفحه داشته باشید. پیدا کردن یک الگوی جدید و تغییر دادن ساختار قدیمی با این الگوی جدید و ادغام آن با فضاهای خالی می‌تواند شاهکاری مینیمال بوجود بیاورد.

تقویت ساختار موجود
تقویت ساختار موجود

در پایان

همواره سعی کنید قبل از طراحی‌های‌تان، درک خوبی از کاربران هدف پیدا کنید. باید ببینید که آیا طراحی ساده و مینیمال می‌تواند برای کاربران‌تان جذاب باشد یا خیر. 

منبع

دسته بندی : رابط کاربری
پیچ و رولپلاک نما